امریکا از تعیین نماینده‌ سازمان ملل برای افغانستان حمایت می‌کند

وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که این کشور قویا از تعیین نماینده‌ ویژه از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان حمایت می‌کند.

blank

متیو میلر؛ سخنگوی وزارت خارجه‌ امریکا روز سه‌شنبه، ۲۴ دلو، در یک نشست خبری اعلام کرد که این کشور قویا از درخواست‌ قطعنامه‌ شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تعیین نماینده‌ ویژه در امور افغانستان حمایت می‌کند و از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد که هرچه زودتر این نماینده را تعیین کند.

آقای میلر این اظهارات را در پاسخ به پرسشی درباره‌ موضع دولت امریکا در نشست نمایندگان کشورها در امور افغانستان که قرار است در دوحه برگزار شود، بیان کرده است.

او گفته است که توماس وست و رینا امیری؛ نمایندگان ویژه‌ امریکا در امور افغانستان در نشست دوحه اشتراک خواهند کرد.

میلر علاوه کرده است که نشست دوحه بر اساس قطعنامه‌ شورای امنیت برگزار می‌شود و امریکا از درخواست قطعنامه حمایت می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه‌ امریکا افزوده است که یک نماینده‌ ویژه برای هماهنگی تعاملات بین‌المللی در مورد افغانستان برای دستیابی به «اهداف تعیین‌شده در این قطعنامه موقعیت خوبی خواهد داشت».

این در حالی است که حکومت طالبان با تعیین چنین نماینده‌ای مخالف است.

این گروه می‌گوید که با حضور دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما)، نماینده‌ ویژه ضرورت نیست.

دومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان قرار است به روزهای ۱۸ و ۱۹ ماه جاری میلادی در دوحه برگزار شود.

این نشست با میزبانی آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار می‌شود و در آن پیشنهادات گزارش «ارزیابی مستقل افغانستان» بر اساس قطعنامه‌ ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بررسی می‌شود.

هدف از برگزاری این نشست «بحث در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی درباره‌ افغانستان به‌گونه‌ منسجم، هماهنگ و ساختارمند با درنظرگرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل افغانستان» گفته شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *