وزرای خارجه ۱۲ کشور: طالبان مسئول وخیم‌ترین وضعیت حقوق بشر در جهان اند

در حالی‌که نقض حقوق بشر توسط طالبان ادامه دارد، وزیران خارجه‌ ۱۲ کشور جهان با نشر اعلامیه‌ای مشترک، طالبان را مسئول وخیم‌‌ترین و وحشتناک‌ترین وضعیت حقوق بشر در جهان دانسته‌اند.

blank

وزیران خارجه‌ ۱۲ کشور جهان، روز شنبه، ۲۸ دلو، با نشر اعلامیه‌‌ای مشترک وضعیت حقوق بشر در افغانستان را وخیم‌ و وحشتناک توصیف کرده و اعلام کردند که طالبان مسئول این وضعیت هستند.

این اعلامیه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ از سوی وزیران خارجه‌ آلبانیا، آندورا، بلجیم، بلغارستان، کانادا، فرانسه، آلمان، کوزوو، لیختن اشتاین، مغولستان، هالند و رومانیا منتشر شده است.

آنان در مورد نقض مداوم حقوق زنان و دختران در افغانستان عمیقا ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته‌اند که به آزار جنسیتی سیستماتیک که می‌تواند جنایت علیه بشریت باشد پایان دهند.

در این اعلامیه‌ آمده است که طالبان هیچ پیشرفتی در زمینه‌ حمایت از حقوق بشر و به‌ویژه حقوق اساسی زنان و دختران نداشته‌اند، بلکه برعکس پسرفت کرده‌اند.

در این اعلامیه تاکید شده: «طالبان مسئول یکی از وخیم‌ترین و وحشتناک‌ترین وضعیت‌های حقوق بشر در سراسر جهان هستند.»

وزیران خارجه‌ ۱۲ کشور گفته‌اند که طالبان با حذف نیمی از جمعیت افغانستان از زندگی عمومی و تصمیم‌گیری سیاسی، آینده‌ افغانستان را به خطر می‌اندازند.

آنان از طالبان خواسته‌اند که به‌طور کامل از قوانین بین‌المللی، به‌ویژه قوانین حقوق بشر پیروی و از حقوق اساسی همه‌ شهروندان افغانستان، به‌شمول اقلیت‌های قومی و مذهبی محافظت کرده و تمام تصمیماتی را که حقوق اساسی زنان و دختران را محدود می‌کند، لغو کنند.

وزیران خارجه‌ ۱۲ کشور همچنین تأکید کرده‌اند که طالبان به دختران اجازه دهند تا تحصیلات متوسطه را مطابق با استانداردهای بین‌المللی دنبال کنند.

در اعلامیه‌ این مقام‌ها آمده است که توجه جامعه‌ جهانی باید همچنان بر حقوق زنان و دختران در افغانستان متمرکز باشد و تلاش‌های خود را برای استفاده از ابزارهای حقوقی که در اختیار دارد، برای پایان دادن به نقض قوانین بین‌المللی، از جمله مقررات کنوانسیون‌های بین‌المللی که افغانستان در آن عضو است، تقویت کند.

آنان تأکید کرده‌اند که پابندی به تعهدات بین‌المللی افغانستان، به‌ویژه در مورد حقوق بشر یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای ادغام مجدد این کشور به سیستم بین‌المللی باقی می‌ماند.

طالبان پس از تسلط خود بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱ محدودیت‌های شدیدی بر آزادی شهروندان افغانستان و به‌ویژه زنان و دختران وضع کرده‌اند.

در حال حاضر زنان و دختران اجازه‌ کار و تحصل و همچنین گشت‌وگذار آزادانه را ندارند.

طالبان اخیرا در ادامه‌ محدودیت‌های‌شان برخی از زنان و دختران را در برخی از شهرها به‌دلیل چگونگی پوشش بازداشت کرده‌اند. این اقدام واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *