کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل خواهان توقف اعدام‌ها توسط طالبان شد

در ادامه واکنش‌ها به اعدام شهروندان از سوی طالبان، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر خواهان  توقف اعدام‌ها از سوی این گروه شده است.

blank

کمیشنری عالی حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، ۹ حوت خواستار توقف فوری مجازات اعدام و تنبیه بدنی در افغانستان از سوی طالبان شد.

جرمی لارنس؛ سخنگوی کمیشنری عالی حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه‌ای گفته است که «ما از اعدام سه نفر در استادیوم‌های ورزشی در افغانستان در هفته‌ گذشته وحشت‌زده شده‌ایم.»

آقای لارنس افزوده است که از زمان تسلط طالبان بر افغا‌نستان، پنج نفر بر اساس تصمیم سیستم قضایی و با تأیید رهبر این گروه، در ملأ عام اعدام شده‌اند.

او گفته: «اعدام در ملأ عام نوعی رفتار یا مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است. این‌گونه اعدام‌ها ماهیت خودسرانه دارد و در تضاد با حق حیات بر اساس میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که افغا‌نستان نیز یکی از اعضای آن است، قرار دارد. این اعدام‌ها باید فورا متوقف شوند.»

سخنگوی کمیشنری عالی حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد همچنین به شلاق زدن افراد در ملأ عام از سوی طالبان در روزهای اخیر در ولایت‌های لغمان و بلخ واکنش نشان داده است.

او گفته: «تنبیه‌ بدنی همچنین نوعی رفتار یا مجازات ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز است که بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر ممنوع است.»

سخنگوی کمیشنری عالی حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد افزود: ما از طالبان می‌خواهیم که تا هرگونه مجازات بعدی اعدام را متوقف و برای ممنوعیت این مجازات به سرعت اقدام کنند.

او تأکید کرده است که تنبیه بدنی نیز باید متوقف شود و طالبان دادرسی عادلانه، به‌ویژه دسترسی به وکیل مدافع را برای هرکسی که با اتهامات جنایی مواجه می‌شود، تضمین کنند.

طالبان روز پنج‌شنبه هفته‌ گذشته دو مرد متهم به قتل را در یک ورزشگاه در مرکز غزنی با حضور صدها «تماشاچی» اعدام کردند.

این گروه روز دوشنبه‌ هفته‌ جاری نیز یک مرد متهم به قتل را در یک ورزشگاه در جوزجان اعدام کردند.

طالبان پیش از این دو مورد حکم اعدام را در ولایت‌های فراه و لغمان اجرا کرده بودند.

علاوه بر این، این گروه بارها افراد متهم در ولایت‌های مختلف کشور را در ملأ عام شلاق زده است.

این در حالی است که پیشتر دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) نیز گفته بود که سازمان ملل متحد به‌شدت مخالف مجازات اعدام است و از طالبان خواسته بود که این مجازات را متوقف کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *