امریکا: طالبان مخالفان خود را سرکوب کرده‌اند

«ارزیابی سالانه تهدیدها علیه امنیت ملی امریکا» نشان می‌دهد که طالبان قدرت خود در افغانستان را تقویت و نیروهای مخالف این گروه را سرکوب کرده است.

blank

«ارزیابی سالانه تهدیدها علیه امنیت ملی امریکا» که روز دوشنبه، ۲۱ حوت منتشر شد، نشان می‌دهد که چشم‌انداز مقاومت تهدیدآمیز علیه طالبان پایین است، زیرا «بسیاری از افغان‌ها از جنگ و انتقام‌جویی طالبان خسته‌اند.»

در این گزارش گفته شده است که نیروهای مسلح مخالف طالبان «رهبری قوی» و حمایت خارجی ندارند.

در همین حال، یافته‌های آژانس‌های اطلاعاتی امریکا نشان می‌دهد که رژیم طالبان به بحران بشری جاری و ضعف‌های اقتصادی افغانستان رسیدگی نخواهد کرد و «به اولویت اجرای حکومت دینی ادامه خواهد داد.»

در این گزارش آمده: «طالبان به تطبیق اقدامات محدودکننده، اجرای مجازات‌ در محضر عام، سرکوب اعتراضات و جلوگیری از حضور بیش‌تر زنان و دختران در مکاتب متوسطه و دانشگاه ادامه خواهند داد.»

به گفته امریکا، تمرکز قدرت‌های منطقه بر این است که مشکلات افغانستان محدود به داخل این کشور بماند و همزمان تلاش می‌کنند تا تعاملات دوجانبه با طالبان را گسترش دهند.

در این گزارش اما تاکید شده است که کشورهای منطقه به درخواست طالبان مبنی ‌بر به‌رسمیت‌ شناختن این گروه با احتیاط عمل خواهند کرد.

در بخشی از گزارش آژانس‌های اطلاعاتی امریکا افزوده شده که شاخه خراسان داعش با هدف قرار دادن منافع سایر کشورها در افغانستان، در پی تضعیف مشروعیت رژیم طالبان است.

پیش از این، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در گزارش فصلی خود نوشته بود که گروه‌های مخالف مسلح طالبان «هیچ چالشی» در کنترل مناطق در برابر این گروه ایجاد نکرده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *