مردم روسیه رییس جمهور آینده خود را انتخاب می‌کنند

مردم روسیه برای انتخاب رییس جمهور آینده این کشور به پای صندوق‌‌های رأی رفته‌اند.

blank

رای‌دهندگان در روسیه از روز جمعه ۱۵ مارچ به مدت سه روز به پای صندوق‌های رای رفته و آرای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ روسیه به صندوق رای می‌اندازند.

چهار کاندیدای این انتخابات لئونید اسلاتسکی، از حزب لیبرال دموکرات، نیکولای خاریتونف، از حزب کمونیست روسیه، ولادیسلاو داوانکوف، از حزب مردم جدید و ولادیمیر پوتین؛ رییس‌ جمهور کنونی روسیه کاندیدای مستقل هستند.

به نقل از خبرگزاری شینهوا، روسیه بیش از ۹۰ هزار حوزه رای‌گیری را از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به وقت محلی از ۱۵ تا ۱۷ مارچ ایجاد کرده است.

با توجه به گستره خاک روسیه در چندین منطقه زمانی، «کامچاتکا» و «چوکوتکا»، واقع در منطقه شرق دور، نخستین مناطقی هستند که شروع به رای‌گیری کردند.

شعبه‌های رای گیری در کالینینگراد، واقع در انتهای غربی روسیه، آخرین مراکزی خواهند بود که رای‌گیری را آغاز می‌کنند.

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، حدود ۱۱۰ میلیون شهروند واجد شرایط رای دادن هستند، از جمله بیش از ۱.۸ میلیون نفر در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

بر اساس مقررات انتخابات ریاست‌ جمهوری روسیه، کاندیدایی که بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کند، پیروز خواهد شد.

در مواردی که بیش از دو کاندیدا وجود داشته باشد و هیچ کدام ۵۰ درصد آرا را کسب نکند، کمیسیون مرکزی انتخابات دور دوم رای‌گیری را برای دو نفر اول اعلام می‌کند. نامزدی که بیشترین آرا را در دور دوم کسب کند به عنوان رییس‌ جمهور انتخاب خواهد شد.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه نتایج انتخابات را حداکثر تا ۲۸ مارچ تایید خواهد کرد و متعاقبا نتایج را ظرف سه روز پس از تایید اعلام می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *