پاکستان ادعای حضور هزاران عضو تی‌تی‌پی در افغانستان را تکرار کرد

مقام‌ ارشد پاکستانی بار دیگر از حضور هزاران عضو طالبان پاکستان «تی‌تی‌پی» در افغانستان خبر داده و گفته است که بیش از ۵ هزار عضو تحریک طالبان پاکستان در افغانستان حضور دارند.

blank

آصف درانی؛ نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان ادعا کرده که ۵ – ۶ هزار عضو تحریک طالبان این کشور در خاک افغانستان حضور دارند.

درانی این اظهارات را در نشستی که اخیرا تحت عنوان «صلح و آشتی افغانستان: منافع و گزینه‌های سیاست پاکستان» توسط موسسه مطالعات صلح پاکستان (پی‌آی‌پی‌اس) راه‌اندازی شده بود، بیان کرده است.

او افزوده که اسلام‌آباد در گذشته چندین بار از طالبان خواستار خلع سلاح تی‌تی‌پی و تسلیم‌دهی رهبران این گروه به دولت پاکستان شده است.

این مقام پاکستانی همچنین هند را متهم به حمایت از تی‌تی‌پی کرد و افزود این کشور از طریق همکاران افغانش به این گروه پول پرداخت می‌کند.

در همین حال، افراسیاب ختک؛ سناتور پیشین پاکستان چالش‌های موجود در این کشور، از جمله اقتصاد ناپایدار و افزایش افراط‌گرایی را ناشی از سیاست ناقص اسلام‌آباد در قبال طالبان عنوان کرد.

بربنیاد گزارش‌ها، جنرال نعیم خالد لودهی؛ وزیر دفاع پیشین پاکستان نیز در این نشست گفته است که سیاست پاکستان در قبال طالبان تحت تأثیر عوامل خارجی بوده و بنابراین، اسلام‌آباد نتوانسته است از منافع اصلی این کشور محافظت کند.

بربنیاد اطلاعات، برخی از اشتراک کنندگان این نشست نیز خواستار بازنگری روابط پاکستان با طالبان از سوی دولت ائتلافی این کشور شده‌اند.

این در حالی است که طالبان پیش از این ادعای اسلام‌آباد در مورد حضور جنگجویان تحریک طالبان پاکستانی در افغانستان را رد کرده بودند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *