پاکستان مرحله دوم اخراج مهاجران افغان را آغاز می‌کند

رسانه‌های پاکستانی از آغاز دومین مرحله اخراج مهاجران افغان از این کشور خبر داده و گفته‌اند که حکومت این کشور به پولیس دستور داده که مرحله دوم اخراج مهاجران افغان را آغاز کند.

blank

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که در دور دوم نزدیک به یک میلیون مهاجر افغان از پاکستان اخراج خواهند شد.

در همین حال، مقامات پاکستان گفته‌اند که این مرحله احتمالا تابستان آغاز خواهد شد.

در گزارش روزنامه‌ دان آمده که نزدیک به یک میلیون مهاجر افغان، از دارندگان کارت‌های ای‌سی‌سی یا کارت اقامت موقت اخراج خواهند شد.

روزنامه دان به نقل از یک مقام پاکستانی گفته که دستورالعمل برای تسریع نقشه‌برداری محل زندگی دارندگان کارت‌های اقامت موقت، به ادارات محلی فرستاده شده است.

عابد مجید؛ دبیر ارشد ایالت خیبر پختونخوا گفته: «ما از قبل روند نقشه‌برداری را آغاز کرده‌ایم. این روند بعد از ماه رمضان تسریع خواهد شد و امیدواریم تا ۳۰ اپریل امسال تکمیل شود.»

روزنامه دان به نقل از یک مقام مسئول دیگر گفته که هنوز مشخص نیست که مرحله دوم اخراج مهاجران افغان چه زمانی شروع خواهد شد؛ اما احتمالا این روند در شروع فصل تابستان، پس از تایید دولت فدرال آغاز خواهد شد.

آمارهای آژانس پناهندگان سازمان‌ ملل نشان می‌دهد که ۲.۱۸ میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می‌کنند.

این رقم شامل ۱.۳ میلیون پناهنده‌ای است که از آژانس پناهندگان سازمان ملل کارت «پی‌او‌آر» یا اقامت دایم گرفته‌اند.

همچنین ۸۸۰ هزار پناهنده دیگر پس از ثبت‌نام در سال ۲۰۱۷، کارت اقامت موقت دریافت کردند.

مقامات پاکستانی می‌گویند که پس از فروپاشی حکومت پیشین افغانستان در ماه اسد ۱۴۰۰ خورشیدی، ۶۰۰ – ۸۰۰ هزار نفر به پاکستان آمدند؛ مهاجرانی که در حال حاضر با آینده نامعلومی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

پاکستان در ماه نوامبر پارسال اعلام کرد که ۱.۷ میلیون مهاجر بدون مدرک اقامت را اخراج می‌کند. رسانه‌های پاکستانی تخمین می‌زنند که تاکنون حدود نیم میلیون مهاجر به افغانستان برگشته‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *