منیژه صدیقی شاید به جرم سوزاندن عکس رهبر طالبان سنگسار شود

برخی فعالان زن با ابراز نگرانی از وضعیت منیژه صدیقی، یک فعال زن در بند طالبان گفته که این گروه ممکن است او را به جرم سوزاندن عکس ملا هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان سنگسار کند.

blank

گروهی از زنان معترض موسوم به «زنان پنجره امید» امروز چهارشنبه، ۸ حمل با اظهار نگرانی از وضعیت سلامت منیژه صدیقی در زندان طالبان گفته‌اند که او «شکنجه» می‌شود.

این معترضان هشدار داده‌اند که ممکن است طالبان او را به جرم سوزاندن عکس هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر خود، «سنگسار» کنند.

آن‌ها همچنین گفته‌اند که خانم صدیقی در زندان به وکیل مدافع و خانواده خود هم دسترسی ندارد.

اعضای این جنبش که در پاکستان به سر می‌برند، از بی‌توجهی فعالان حقوق بشر نسبت به سرنوشت خانم صدیقی انتقاد کرده‌ و گفته‌اند که رهبر طالبان اخیرا «بر سنگسار کردن و شلاق زدن زنان در محضر عام به بهانه تطبیق احکام شریعت» تاکید کرده است.

این زنان گفته‌اند که طالبان شهروندان افغانستان به‌ویژه زنان را از حقوق‌شان محروم کرده و فعالان زن را سرکوب، بازداشت و شکنجه می‌کنند. آن‌ها تاکید کرده‌اند که این گروه با اعمال تبعیض جنسیتی «آپارتاید جنسیتی» را در افغانستان برقرار کرده است.

در اعلامیه این زنان آمده که طالبان با ارزش‌های حقوق بشری بیگانه‌اند و این گروه با مردم افغانستان و جامعه جهانی کنار نمی‌آید.

آن‌ها می‌گویند جامعه جهانی و امریکا به طالبان کمک نقدی می‌کنند. به گفته این جنبش، زنان افغانستان «قربانی سیاست‌های غلط جامعه جهانی و قربانی آپارتاید جنسیتی شده‌اند.»

این جنبش از جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری خواسته که برای نجات منیژه صدیقی از زندان طالبان این گروه را تحت فشار قرار دهد.

استخبارات طالبان منیژه صدیقی؛ عضو جنبش خودجوش زنان افغانستان را در هفدهم میزان پارسال دستگیر کرد و بعدا به زندان پل‌چرخی منتقل کرد.

طالبان پیش از این اعلام کرده‌اند که انتقاد از رهبر این گروه «خلاف شرع» است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *