نخست‌وزیر پولند: اروپا آمادگی مقابله با تهدید روسیه را ندارد

دونالد توسک؛ نخست‌وزیر پولند هشدار داده است که اروپا وارد دوره پیش از جنگ شده است در حالی که آمادگی مقابله با تهدید روسیه را ندارد.

blank

دونالد توسک؛ نخست‌وزیر پولند روز جمعه، ۱۰ حمل هشدار داد که اروپا وارد دوره پیش از جنگ شده است و این قاره آمادگی مقابله با تهدید روسیه را ندارد.

او تصریح کرده: «هدفم ترساندن کسی نیست، اما جنگ مفهومی نیست که دوران آن سپری‌ شده باشد. این جنگ واقعی است و بیش از دو سال پیش شروع شد.»

دونالد توسک در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که هفته گذشته یک موشک روسی که به هدف غرب اوکراین پرتاب شده بود، وارد حریم هوایی پولند شد.

مقام‌های اوکراینی می‌گویند که روسیه در حملات موشکی و پهپادی گسترده تازه خود زیرساخت‌های انرژی این کشور را هدف قرار داده است.

تاسک افزوده است که بدون در نظر گرفتن این‌که چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۴ امریکا پیروز شود، اروپا باید از لحاظ نظامی خودکفاتر شود تا به متحد قابل توجه‌تری برای ایالات متحده بدل شود.

نخست‌وزیر پولند همچنین خواستار کمک فوری برای اوکراین شده و گفته است که دو سال آینده جنگ همه چیز را تعیین می‌کند.

تاسک تاکید کرده: «ما در بحرانی‌ترین لحظه از زمان پایان جنگ جهانی دوم زندگی می‌کنیم. باید از نظر ذهنی آماده ورود به یک دوره جدید، یعنی دوران قبل از جنگ شد.»

دونالد تاسک میان سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ نخست‌وزیر لهستان بود و در دسامبر ۲۰۲۳ بار دیگر به قدرت بازگشت.

او یک سیاستمدار کهنه‌کار است و سابقه ریاست شورای اروپا را نیز در کارنامه خود دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *