پاکستان: انتظار طالبان درباره توسعه روابط تجاری با اسلام‌آباد واقع‌بینانه نیست

در ادامه انتقادها مبنی بر سوءاستفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان، گروه تجارت ملی پاکستان ادعا کرده که از خاک افغانستان علیه اسلام‌آباد استفاده می‌شود و در این شرایط انتظار طالبان برای توسعه روابط تجاری با اسلام‌آباد واقع‌بینانه نیست.

میان زاهد حسین؛ رییس گروه تجارت ملی و رییس انجمن تاجران و روشنفکران پاکستان روز یک‌شنبه، ۱۹ حمل با اشاره به حملات اخیر شبه‌نظامیان بر کارمندان چینی در پاکستان گفت که خاک افغانستان زیر سلطه طالبان علیه اسلام‌آباد استفاده می‌شود.

زاهد حسین همچنین گفته که از یک سو طالبان خواستار روابط تجاری با اسلام‌آباد هستند و از سوی دیگر قلمرو آن‌ها بر ضد پاکستان استفاده می‌شود.

او در شرایط جاری انتظارات طالبان در زمینه بستن قراردادهای تجاری با پاکستان را غیرواقعی خوانده است.

رییس انجمن تاجران و روشنفکران پاکستان خاطرنشان کرده: «تروریست‌ها دستور کار ترساندن سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را دنبال می‌کنند.»

براساس گزارش بی‌آر، زاهد حسین تصریح کرده است که سرمایه‌گذاران چینی در افغانستان امن، اما در پاکستان ناامن هستند.

او از پکن خواسته است که برای پایان دادن به تهدیدات «تروریزم» در پاکستان با اسلام‌آباد همکاری کند.

این در حالی است که پس از حمله انتحاری اخیر بر موتر کارمندان چینی در ایالت خیبر پختون‌خواه، مرکز مبارزه با تروریسم پاکستان عامل این حمله را یک شهروند افغانستان اعلام کرده بود.

براساس اعلامیه این مرکز، موتر مملو از مواد منفجره مورد استفاده در این حمله مرگ‌بار در افغانستان آماده و از طریق گذرگاه مرزی چمن به پاکستان انتقال داده شده بود.

در این حمله پنج انجنیر چینی کشته شده بودند.

طالبان در واکنش به حمله بر موتر کارمندان چینی در پاکستان، آن را تلاشی برای تضعیف کردن روابط کشورهای منطقه عنوان کرده بودند.

مطالب مرتبط