معاون حقانی: نظام تنها با «ملا و طالب» ساخته نمی‌شود

محمد نبی عمری؛ معاون سراج‌الدین حقانی؛ وزیر داخله طالبان گفته که اندیشه ساخت نظام «تنها با مجاهد و طالب» اشتباه است. این‌ در حالی است که تمام اعضای طالبان خود را ملا و مجاهد می‌خوانند و در مدارس مذهبی پاکستان آموزش دیده‌اند.

محمد نبی عمری؛ معاون وزارت داخله طالبان در نمایشگاه صنایع دستی دانشجویان انستیتوت میکانیکی در ولایت خوست گفته است که نظام موجود تنها با عالم و طالب ساخته نمی‌شود؛ بلکه آموزش علوم مدرن نیز یک نیاز جدی است.

او با تاکید بر اهمیت آموزش علوم مدرن، گفته است که نظام به افراد حرفه‌ای در هر بخش نیاز دارد.

عمری معتقد است که تنها اتکا به طالبان و ملاها برای بقای حکومت فعلی اشتباه است و به گفته او بدون جابه‌جا سازی کادرهای علمی در چارچوب حکومت رسیدن به این هدف ناممکن است.

عمری گفته: «اگر من این اشتباه را بکنم، اگر رهبرانم این اشتباه را بکنند که نظام فقط با من ساخته می‌شود، فقط با مجاهد، طالب و ملا ساخته می‌شود، این اشتباه است. به آن‌ها تبریک می‌گویم، ما با این اشتباه آن‌ها موافق نیستیم.»

عمری می‌گوید که آموزش متخصصین جدید به زمان نیاز دارد و باید از افراد موجود در رشته‌های‌شان استفاده کرد.

او در کنار تاکید بر «وحدت ملی» از حکومت طالبان می‌خواهد که برای برون‌رفت از وضعیت کنونی، زمینه را برای آموزش علوم دینی و عصری فراهم کند.

عمری می‌گوید: «ما انجنیران، جنرالان، علما و ساینس‌دانان جدید را پرورش می‌دهیم، این کار هزینه و زمان زیادی نیاز دارد.»

در همین حال، مسئولان و دانش‌آموزان مراکز فنی در خوست خواهان توجه طالبان برای تقویت این مراکز آموزشی هستند.

این در حالی است که طالبان، مکاتب و دانشگاه‌ها را به روی دختران بسته‌اند، هزاران استاد دانشگاه و کادرهای متخصص، کشور را ترک کرده و مدیران مراکز علمی اغلب از میان اعضای طالبان گماشته شده‌اند که فاقد تخصص و تحصیلات دانشگاهی اند.

پیش‌تر رهبر طالبان دستور داده بود که در استخدام کارمندان دولتی اولویت به نیروهای طالبان داده شود؛ زیرا آن‌ها سال‌ها «جهاد» کرده‌اند.

مطالب مرتبط