قطر دفتر سیاسی حماس در دوحه را نمی‌بندد

وزارت خارجه قطر اعلام کرد که این کشور برنامه‌ای برای بستن دفتر سیاسی حماس در دوحه ندارد. پیشتر برخی رسانه‌های بین‌المللی از احتمال بسته شدن دفتر حماس در قطر و اخراج رهبران این گروه خبر داده بودند.

ماجد الانصاری؛ سخنگوی وزارت امور خارجه قطر روز سه‌شنبه، 4 ثور اعلام کرد که تا زمانی که حضور رهبری سیاسی حماس برای تلاش‌های میانجی‌گری جهت پایان دادن به جنگ در غزه مفید باشد، در دوحه باقی خواهند ماند.

او افزود که قطر به ارزیابی مجدد نقش میانجی‌گری خود ادامه می‌دهد و تصمیم در مورد حضور اعضای حماس در دوحه «تا زمانی که ارزیابی مجدد به پایان نرسد» اتخاذ نخواهد شد.

قطر که میزبان بزرگترین پایگاه نظامی امریکا در خاور میانه است، انتقادات مکرر مقامات اسرائیلی از جمله بنیامین نتانیاهو؛ نخست‌وزیر این کشور از تلاش‌های میانجی‌گری خود را رد کرده است.

آقای انصاری روز سه‌شنبه گفت که تصمیم برای ارزیابی مجدد این تلاش‌ها ناشی از نارضایتی قطر از حملات سیاسی از جمله «از سوی وزیران دولت نتانیاهو است که در مورد میانجی‌گری قطر اظهاراتی منفی ارایه کرده‌اند».

قطر که از سال ۲۰۱۲ با حمایت ایالات متحده میزبان رهبری سیاسی گروه حماس بوده است، هفته‌ها در مذاکرات پشت پرده در مورد آتش‌بس احتمالی در غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در ازای زندانیان فلسطینی مشارکت داشته است.

اما پس از آن‌که میانجی‌گران، از جمله ایالات متحده و مصر، نتوانستند در ماه رمضان توقفی برای درگیری‌ها ایجاد کنند، محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر هفته گذشته گفت که کشورش در حال ارزیابی مجدد نقش خود است.

این اظهارات باعث گمانه‌زنی‌هایی شد مبنی بر این‌که ممکن است قطر از رهبران حماس بخواهد تا این کشور را ترک کنند.

مطالب مرتبط