ند پرایس: پایبندی طالبان به توافقنامه دوحه برای امریکا بی‌اهمیت بود

ند پرایس؛ مشاور و سخنگوی پیشین آنتونی بلینکن؛ وزیر امور خارجه امریکا پایبندی طالبان به توافقنامه دوحه را برای واشنگتن بی‌اهمیت خواند و گفت: «پایبندی طالبان به توافقنامه دوحه برای واشنگتن بی‌اهمیت بود.»

ند پرایس؛ مشاور و سخنگوی پیشین آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه امریکا در جلسه شهادت در کمیته روابط خارجی کنگره این کشور گفت که برای تصمیم‌گیرندگان در واشنگتن، پایبندی طالبان به توافقنامه دوحه «بی‌اهمیت» بود.

آقای پرایس همچنین گفت که آنچه برای واشنگتن مهم بود، میزان خطر حضور نظامی امریکا در افغانستان بود.

آقای پرایس که زمانی سخنگوی آنتونی بلینکن بود، گفت که در زمان ماموریت خود هیچ توضیح رسمی درباره پایبندی طالبان به توافقنامه دوحه دریافت نکرده است.

او باری در فبروری ۲۰۲۱ گفته بود که به نفع امریکا است که همه طرف‌ها را تحت فشار قرار دهد تا به توافقنامه دوحه پایبند باشند.

پرایس در کمیته روابط خارجی کنگره گفت که این «همه طرف‌ها» شامل طالبان نیز می‌شود، اما اینکه چرا با وجود عدم پایبندی طالبان به تعهدات دوحه، جو بایدن سیاست کاهش حضور نظامی امریکا در افغانستان به «صفر» را عملی کرد، دلیلش این بود که مشروط بودن این تعهدات «از جهاتی بی‌اهمیت بود.»

پرایس همچنین گفت که یک روز قبل از سقوط کابل در آگوست ۲۰۲۱، برنامه وزارت خارجه امریکا این بود که حضور دیپلماتیک خود در کابل را حفظ کند.

کمیته روابط خارجی کنگره روز گذشته متن تفصیلی شهادت سه مقام سابق ایالات متحده را منتشر کرد که در روند خروج از افغانستان دخیل بودند.

در این مرحله، این کمیته جزئیات جلسات شهادت‌دهی ند پرایس، کارول پرز؛ مدیرکل سابق خدمات خارجی وزارت خارجه امریکا و سوزی جورج، از مقام‌های دیگر این وزارتخانه در زمان خروج ایالات متحده از افغانستان را نشر کرده است.

آقای پرایس درباره نگرانی‌ها در خصوص حمایت طالبان از گروه‌های تروریستی گفت که این گروه دست‌کم تا سال ۲۰۲۲ به میزبانی از القاعده ادامه داده است.

کمیته روابط خارجی کنگره درباره خروج «فاجعه‌بار» امریکا از افغانستان تحقیق می‌کند و طی این روند، جلسات استماع شهادت‌ شماری از مقام‌های سابق دخیل در پروسه خروج را برگزار کرده است.

مطالب مرتبط