شورای مقاومت ملی: حاکمیت طالبان خطرناک‌تر از اشغال شوروی است

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، حاکمیت طالبان را «خطرناک‌تر از تجاوز شوروی و اشغال دیروز» خواند و از جریان‌های سیاسی و نظامی خواست مبارزه گسترده علیه طالبان را آغاز کنند.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، امروز شنبه، ۸ ثور گفت که افغانستان تحت کنترل طالبان «خطرناک‌تر از تجاوز شوروی و اشغال دیروز است.»

شورای مقاومت از جریان‌های سیاسی و نظامی خواست مبارزه «همه‌جانبه، گسترده و قاطع» علیه طالبان را در پیش بگیرند.

این شورا گفته که طالبان برای حل مشکل افغانستان به گفتگو باور ندارند و همه جناح‌های سیاسی، نظامی، مدنی و مردم افغانستان راه مبارزه علیه این گروه را در پیش بگیرند.

این شورا گفته تاکنون بر حل بحران افغانستان از طریق گفتگو و مذاکره تاکید داشت؛ اما گروه طالبان هیچ باوری به گفتگو و مذاکره ندارد.

این شورا افزود که طالبان «به جز توجه به یک گروه کوچک قومی، مذهبی، زبانی، ایدئولوژیکی و سیاسی خاص به هیچ ندایی گوش فرا نداده است.»

در بیانیه شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان آمده است که این شورا با «تمام توان و وجود از این پس به همه راه‌های مبارزه فکر خواهد کرد و در این مسیر تنها به خداوند و مردم مجاهد افغانستان اتکا خواهد کرد.»

شورای مقاومت ملی از جامعه جهانی و کشورهای همسایه افغانستان هم خواسته است که به جای حمایت‌های همه جانبه از گروه طالبان «به ندای مردم افغانستان گوش فرا دهند و از هرگونه حمایت از گروه مسلط کنونی و تعامل با آن دست بر دارند.»

این شورا هشدار است که امضای هرگونه قرارداد در باره «اکتشاف و چپاول معادن و منابع اقتصادی» افغانستان با گروه طالبان غیر مشروع و غیر قانونی است.

این شورا پیروزی مجاهدین و شکست اتحاد جماهیر شوروی سابق را دست‌آورد بزرگ مجاهدین خوانده اما تاکید کرده است در فردای این «متاسفانه حوادث و قضایایی رخ داد که برای مردم افغانستان تلخ و البته عبرت‌آموز بود.»

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان متشکل از رهبران جهادی، مقام‌های حکومت پیشین و سران برخی از احزاب مطرح افغانستان است.

این شورا پس از تسلط طالبان بر افغانستان در خارج از کشور تشکیل شد و اعضای آن همه در بیرون از افغانستان هستند.

مارشال عبدالرشید دوستم، یونس قانونی، عطامحمد نور، محمد محقق، عبدالرب رسول سیاف و سرور دانش از اعضای ارشد این جریان سیاسی هستند.

مطالب مرتبط