طالبان کشتار نظامیان پیشین را ادامه داده‌اند

هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان اعلام کرده که طالبان بازداشت، شکنجه و کشتار کارمندان و نظامیان حکومت پیشین را ادامه داده‌اند.

هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان، امروز پنج‌شنبه، ۱۳ ثور با نشر گزارشی اعلام کرد به رغم اعلام عفو عمومی، طالبان بازداشت، شنکجه و کشتار کارمندان و نظامیان حکومت پیشین را ادامه داده‌اند. این دفتر طی سه ماه، ۳۸ مورد بازداشت، ۱۰ مورد شکنجه و بدرفتاری و دست‌کم ۴ مورد قتل فراقانونی کارمندان و نظامیان حکومت پیشین توسط طالبان را ثبت کرده است.

این رویدادها در بازه زمانی اول جنوری تا ۳۱ مارچ سال جاری رخ داده‌اند.

گزارش یوناما که وضعیت حقوق بشر افغانستان در همین بازه زمانی را پوشش داده، گفته که طالبان در حالی به بازداشت، شکنجه و قتل کارمندان و نظامیان حکومت پیشن ادامه داده‌اند که سخنگویان آن همواره بر پایبندی این گروه به «عفو عمومی» تاکید می‌کنند.

تلفات غیرنظامیان
در گزارش فصلی یوناما همچنین آمده که دست‌کم ۷۹ غیرنظامی در شش روز، از ششم جنوری تا ۱۱ این ماه، در رویدادهای انفجاری در کابل کشته و زخمی شده‌اند.

طبق گزارش، در ششم جنوری انفجاری در منطقه عمدتاً هزاره‌نشین دشت‌‌ برچی در کابل رخ داد که پنج کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت. انفجار دیگری هم در همین منطقه در یازدهم جنوری رخ داد که سه نفر را کشته و ۳۵ نفر دیگر را زخمی کرد.

مسئولیت رویداد اولی را داعش برعهده گرفت؛ اما هیچ گروهی مسئولیت انفجار دوم را برعهده نگرفته است.

در گزارش یوناما آمده که انفجار دیگری در نهم ماه جنوری یک وسیله نقلیه حامل اداره زندان‌های طالبان را هدف قرار داد که سه نفر کشته و ۱۳ نفر زخمی شدند.

داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و گفت افراد طالبان را مورد حمله قرار داده است.

در همین حال، یک حمله انتحاری در ۲۱ مارچ در مقابل کابل‌بانک قندهار صورت گرفت که دست‌کم ۲۵ کشته و ۵۰ زخمی برجا گذاشت. این حمله در میان گروهی از نیروهای پولیس طالبان صورت گرفت که برای گرفتن معاش خود به بانک رفته بودند. داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

یوناما همچنین گفته که در ۱۸ مارچ حملات هوایی پاکستان در خوست و پکتیکا یک نفر را کشت و دو نفر دیگر را زخمی کرد. طبق گزارش، در همان روز نیروهای طالبان با مرزبانان پاکستانی نیز درگیر شدند که در آن چهار غیرنظامی از جمله سه کودک کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

یوناما در گزارش خود افزوده که در کنار چالش‌های اقتصادی رسانه‌ها در افغانستان، محدودیت‌های گذشته علیه این نهادها و بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل متحد به چهار مورد بازداشت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در کابل و سمنگان اشاره که همه این فراد آزاد شده‌اند.

طبق این گزارش، طالبان همچنین به تنبیه بدنی متهمان ادامه داده که در ماه فبروری، سه مورد اجرای حکم اعدام ثبت شده است.

مطالب مرتبط