اوراسیا تایمز:

القاعده و 22 گروه ترویستی دیگر عملاً از افغانستان رهبری می‌شود

روزنامه تایمز اوراسیا در گزارشی نوشته‌است که هم اکنون ۲۳ گروه بزرگ «تروریستی» در افغانستانِ زیر اداره طالبان فعالیت دارند و رهبری اصلی القاعده و این گروه‌ها عملاً از افغانستان صورت می‌گیرد.

در این گزارش که روز چهارشنبه، 27 ثور منتشر شده، از گروه‌های مانند تحریک طالبان پاکستان، داعش خراسان، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، جنبش اسلامی ازبیکستان، تحریک طالبان تاجیکستان و گروه بلوچ راجی آجوی سنگر، نام برده شده که بر اساس گزارش هر کدام شاخه‌های متعددی زیر چتر خود را دارند.

هرچند که طالبان فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان را بارها رد کرده‌اند اما این گزارش می‌گوید که این گروه‌ها در افغانستان فعال هستند و علیه منافع کشورهای دیگر تحرکاتی انجام می‌دهند.

در این گزارش آمده است: «رهبری اصلی القاعده در افغانستان است و توانایی عملیاتی خود را بسیج می‌کند». پیشتر سازمان ملل نیز از موجودیت 8 پایگاه القاعده در چهار ولایت افغانستان گزارش داده بود اما طالبان آن را رد کرده بود.

در گزارش اوراسیا تایمز آمده که القاعده همه گروه‌های فعال هراس‌افکن در افغانستان به‌شمول تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) را آموزش می‌دهد و برای سربازگیری این گروه‌ها را حمایت و کمک ایدیولوژیک می‌کند.

گزارش افزوده که شبکه القاعده هم‌اکنون در حال آموزش بمب‌گذاران انتحاری احتمالی تحریک طالبان پاکستان در ولایت کنر، تحت رهبری «حکیم المصری» است.

روزنامه تایمز اوراسیا همچنین گفته است که در حال حاضر، داعش خراسان تنها در ولایت‌های کابل، نورستان، ننگرهار و کنر، حدود 1500 تا 3000 هزار نیرو دارد.

درآمد از قاچاق مواد مخدر و سازمان‌دهی حملات برون مرزی

در این گزارش به درآمد میلیارد دالری القاعده از قاچاق مواد مخدر افغانستان و استفاده دیگر گروه‌ها از خاک این کشور برای حمله به دیگر کشورها نیز اشاره شده است.

در این گزارش آمده است: «القاعده با طالبان افغانستان مسیرهای که از طریق آن‌ها موادمخدر قاچاق می‌شود را کنترول می‌کنند و میلیاردها دالر از این آدرس به دست می‌آورند».

روزنامه تایمز اوراسیا در ادامه نوشته است: «جنبش اسلامی ترکستان شرقی از خاک افغانستان برای انجام حملات بیرون‌مرزی علیه چین استفاده می‌کند و طالبان افغانستان از گروه جدایی طلب اویغور نیز به نوعی حمایت می‌کنند».

در این گزارش آمده است که «جنبش اسلامی ترکستان شرقی اخیراً پایگاه خود را از بدخشان به ولایت بغلان انتقال داده و دامنه عملیاتی خود را گسترش داده است.

تحریک طالبان تاجیکستان

این روزنامه در مورد ظهور و فعالیت تحریک طالبان تاجیکستان نیز نوشته است که این گروه وابسته به القاعده است و به طالبان افغانستان وفادار است.

در گزارش این روزنامه آمده که این گروه در حال برنامه‌ریزی برای سرنگونی حکومت سکولار تاجیکستان و تحمیل شریعت در این کشور است.

این در حالی است که پیش از این سازمان پیمان امنیت جمعی طرح پیش‌نهادی تاجیکستان برای تحکیم مرزهایش جهت جلوگیری از تهدیدهای هراس‌افکنی از افغانستانِ زیر اداره طالبان را تایید کرد.

در آخرین مورد، رییس جمهوران ایران و پاکستان نیز در یک اعلامیه مشترک، پس از سفر ابراهیم رییسی به اسلام آباد گفتند که حضور گروه‌های «تروریستی» در افغانستانِ زیر اداره طالبان، تهدید جدی برای امنیت منطقه و جهان است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *