رییس ستاد ارتش طالبان: اظهارات عاصم منیر ناشی از درماندگی است

فصیح‌الدین فطرت؛ رییس ستاد ارتش طالبان اظهارات توهین‌آمیز اخیر عاصم منیر؛ فرمانده ارتش پاکستان مبنی بر مهم دانستن یک شهروند پاکستان نسبت به تمام مردم افغانستان را ناشی از درماندگی خواند.

فصیح‌الدین فطرت؛ رییس ستاد ارتش وزارت دفاع طالبان، امروز شنبه، ۷ دلو، در بیانیه‌ای اظهارات اخیر جنرال عاصم منیر؛ فرمانده ارتش پاکستان درباره‌ افغانستان را «توهین‌آمیز» و ناشی از «درماندگی» مقام‌های پاکستانی خوانده است.

بیانیه‌ فطرت در واکنش به سخنان منیر، از سوی عنایت‌الله خوارزمی؛ سخنگوی وزارت دفاع طالبان منتشر شده است.

فطرت همچنین گفته است رییس ارتش پاکستان امنیت یک شهروند کشورش را مهم‌تر از امنیت و جان تمام مردم افغانستان می‌داند و این به‌گفته‌ او «در واقع توهین به ارزش‌های یک ملت مسلمان است».

در همین حال، او افزوده است که مقام‌های پاکستانی از تأمین امنیت شهروندان خود عاجز مانده و تقصیر کوتاهی‌شان را به دوش دیگران حواله می‌کنند.

او گفته است که مردم پاکستان باید در برابر چنین ابراز نظرهای «مغرضانه‌ دولت‌مردان‌شان که باعث ایجاد نفرت بین دو کشور همسایه و مسلمان می‌شود، واکنش نشان دهند».

در بیانیه‌ این مقام طالبان آمده: «وزارت دفاع ملی تأکید می‌دارد که همچو ابراز نظرهای غیرمسئولانه، نه تنها مشکل را حل نمی‌کند؛ بلکه باعث خدشه‌دار شدن روابط حسنه بین دو کشور همسایه می‌شود.»

رییس ستاد ارتش پاکستان اخیرا با اظهار نظر درباره‌ اولویت‌های سیاست خارجی پاکستان گفته است که «زندگی یک پاکستانی از کل افغانستان مهم‌تر است».

او گفته: «وقتی موضوع امنیت و مصونیت تک‌تک پاکستانی‌ها در میان باشد، می‌شود کل افغانستان را به پای آن قربانی کرد.»

او تصریح کرده است که شورش در بلوچستان از دیرباز مورد حمایت افغانستان بوده و «همسایه‌ غربی هرگز نسبت به پاکستان دوستی نشان نداده است».

رییس ستاد ارتش پاکستان به طالبان هشدار داده که «به پاکستان نگاه نکنید. ما حاضریم همه‌چیز و همه‌چیز را قربانی کنیم».

فصیح‌الدین فطرت از مقام‌های تاجیک‌تبار طالبان است که صلاحیت چندانی در دولت پشتونی طالبان ندارد. تاکنون هیچ یک از رهبران پشتون طالبان به اظهارات عاصم منیر واکنش نشان نداده‌اند.

مطالب مرتبط