کاشت موفقیت‌آمیز اولین تراشه‌ «نورالینک» در مغز انسان

ایلان ماسک؛ مالک شبکه اجتماعی ایکس و شرکت تسلا و «نورالینک» از کاشت اولین تراشه‌ «نورالینک» در مغز انسان خبر داده و اعلام کرده است که کاشت اولین تراشه‌ این شرکت در مغز انسان با موفقیت انجام شده است.

ایلان ماسک؛ مالک شرکت ایکس، امروز سه‌شنبه، ۱۰ دلو اعلام کرده است که کاشت اولین تراشه‌ «نورالینک» در مغز انسان با موفقیت انجام شده است.

او افزوده است حال فردی که این تراشه را دریافت کرده، رو به بهبود است.

ایلان ماسک گفته است که نتایج اولیه نشان می‌دهد که «اسپایک نورون» عملکرد مطلوبی دارد.

بر اساس تعریف مؤسسه ملی سلامت امریکا، اسپایک‌ها فعالیت‌هایی در نورون‌ها است که از سیگنال‌های الکتریکی و کیمیایی برای ارسال اطلاعات به اطراف مغز و بدن استفاده می‌کنند.

شرکت نورالینک گفته است که در این آزمایش، با استفاده از ربات رشته‌های بسیار ظریف و انعطاف‌پذیر تراشه در ناحیه‌ای از مغز که حرکات بدن را تحت کنترل دارد، قرار داده می‌شود.

این شرکت افزوده است که این تراشه سیگنال‌های مغز را ضبط می‌کند و از طریق ارتباط بی‌سیم آن‌ها را برای رمزگشایی به یک برنامه‌ کمپیوتری انتقال می‌دهد.

هدف این شرکت از اولین آزمایش بررسی «رابط بی‌سیم مغز-کمپیوتر» و ارزیابی ایمنی کاشت و میزان دقت ربات جراحی است.

طبق ادعای این شرکت، این تراشه به افراد مبتلا به فلج چهار اندام اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های الکتریکی را با افکار خود کنترل کنند؛ برای مثال، تنها با فکر خود اشاره‌گر ماوس را حرکت دهند و حتی تایپ کنند.

این شرکت سال گذشته توانست از سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا مجوز اولین آزمایش انسانی خود را دریافت کند.

مطالب مرتبط