سوریه و عراق حملات امریکا را محکوم کردند

نمایندگان سوریه و عراق در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که در مورد بررسی حملات اخیر امریکا بر این دو کشور برگزار شده بود، این حملات را محکوم کردند.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز دوشنبه، ۱۶ دلو، به درخواست روسیه و به منظور بررسی حملات اخیر امریکا به سوریه و عراق در پاسخ به کشته شدن سه نظامی امریکایی در حملات پهپادی به پایگاه امریکایی‌ها در اردن برگزار شده بود.

بسام صباغ؛ نماینده دایم سوریه در سازمان ملل گفت: «حمله امریکا منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن و تخریب ساختمان‌های مربوط به غیرنظامیان و یک مکان تاریخی در سوریه شد.»

صباغ از شورای امنیت خواست که به مسئولیت‌های خود در قبال نقض قوانین بین‌المللی امریکا علیه حاکمیت سوریه عمل کند.

او افزود: «ما از دولت امریکا می‌خواهیم که سیاست‌هایش در منطقه را کنار بگذارد و به حضور غیرقانونی خود در سرزمین‌های ما پایان دهد.»

این دیپلمات سوری همچنین امریکا را متهم کرد که این کشور مانع اجرای وظایف شورای امنیت در قبال جنایات رژیم اسراییل در غزه می‌شود.

در همین حال، عباس کاظم عبید؛ نماینده دایم عراق در سازمان ملل نیز در این نشست با محکوم کردن حملات اخیر امریکا بر عراق نسبت به گسترش دامنه درگیری‌ها در منطقه هشدار داد.

عبید تصریح کرد: «عراق هرگونه حمله به پایگاه‌های نظامی را رد می‌کند و اجازه نمی‌دهیم که کشور ما به سوی درگیری که منطقه گواه آن است، کشیده شود.»

این در حالی است که امریکا در پاسخ به حمله پهپادی شبه‌نظامیان عراقی مورد حمایت تهران بر یک پایگاه نظامیانش در اردن که منجر به کشته شدن سه سرباز و زخمی شدن بیش از ۴۰ تن دیگر شد، چهار روز پیش حملاتی را علیه این شبه‌ نظامیان در عراق و سوریه انجام داد.

براساس اطلاعات منتشر شده، در این حملات ۳۹ تن کشته شده‌اند.

پیش‌تر وانگ ون‌بین؛ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز اعلام کرد که پکن مخالف حملات امریکا بر سوریه و عراق است.

ایران هم این حملات را محکوم کرده و خواستار خروج نیروهای امریکایی از عراق و سوریه شده است.

مطالب مرتبط