اخراج بیش از ۱۳ هزار مهاجر افغان از پاکستان و ایران

وزارت مهاجرین طالبان اعلام کرده است که در یک هفته بیش از ۱۳ هزار مهاجر از پاکستان و ایران بازگردانده شدند.

وزارت مهاجرین طالبان اعلام کرده است که در یک هفته بیش از ۱۳ هزار مهاجر از پاکستان و ایران بازگردانده شدند.

براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان طالبان، تنها در هفته گذشته ۱۳ هزار و ۴۴۷ مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شده‌اند.

از این میان، ۱۰ هزار و ۲۲۵ نفر از ایران و ۳ هزار و ۲۲۲ نفر از پاکستان بازگردانده شدند.

به گفته وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان در میان مهاجران افغان بازگردانده شده به کشور زنان و کودکان نیز حضور دارند.

این وزارت افزوده که مهاجران افغان از گذرگاه‌های تورخم، اسپین بولدک، اسلام‌قلعه و پل ابریشم به افغانستان بازگشته‌اند.

روند اخراج مهاجران افغان از پاکستان و ایران در ماه‌های پسین به شدت افزایش یافته است. دولت ایران و پاکستان ادعا می‌کند که افغان‌های فاقد مدرک اقامتی در این کشورها را به افغانستان اخراج کرده‌اند.

اما برخی از مهاجران بازگردانده شده از ایران و پاکستان می‌گویند که با وجود داشتن اسناد معتبر اقامتی باز هم از سوی پولیس بازداشت شده و به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

به گفته برخی از مهاجران، دولت پاکستان مهاجران افغان فاقد مدرک قانونی اقامت در این کشور را معمولا سه ماه زندانی می‌کند و پس از آن به افغانستان باز می‌گرداند.

در همین حال، بسیاری از مهاجران افغان با فرستادن ویدیوهایی از بدرفتاری پولیس ایران با مهاجران افغان در اردوگاه‌های این کشور خبر داده‌اند.

این در حالی است که وزیر دفاع پاکستان پیش از این اعلام کرد که دولت این کشور در نظر دارد قوانین بین‌المللی را در گذرگاهاه‌های خود با افغانستان به گونه جدی تطبیق کند. این وزیر تاکید کرد که از روفت و برگشت افغان‌های بدون مدرک در گذرگاه‌ها به گونه جدی جلوگیری خواهد شد.

مطالب مرتبط