چهامین دور آزمون کانکور بدون حضور دختران برگزار شد

در حالی‌که نزدیک به سه سال از ممنوعیت آموزش دختران می‌گذرد. طالبان از برگزاری چهامین دورآزمون کانکور خبر داده‌اند.

اداره ملی امتحانات زیر اداره طالبان از آغاز دور چهارم آزمون کانکور در هفت ولایت کشو خبر داده است؛ اما این دور نیز در نبود دختران برگزار می‌شود.

به گفته این اداره، این دور آزمون کانکور در ولایت‌های خوست، لغمان، ننگرهار، نیمروز، قندهار، فراه، هلمند برای سه روز برگزار شده است.

طالبان این آزمون را در پنج مرحله برگزار می‌کنند.

مرحله نخست در ۱۷ ، ۱۸ و ۱۹ جوزا در ولایت‌های میدان وردک، لوگر، پروان، کاپیسا، پنجشیر، غزنی، پکتیا، پکتیکا، کنر، زابل، بامیان، سمنگان، بادغیس، هرات، غور و نورستان برگزار شد.

مرحله دوم در ولایت کابل در ۱ و ۲ سرطان برگزار شد.

مرحله سوم در ۷ و ۸ سرطان در ولایت‌های تخار، قندوز، بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب، ارزگان، بغلان، دایکندی و بدخشان برگزار شد.

به گفته این اداره، مرحله چهارم در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، خوست، قندهار، هلمند، فراه و نیمروز در ۱۴ الی ۱۵ و ۱۶ اخذ خواهد شد.

و مرحله پنجم که شامل امتحان متفرقه و «خارج مرز» است در ۲۴ سرطان برگزار خواهد شد.

طالبان در نزدیک به سه سال گذشته دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب باز داشته‌اند و همچنین دختران را از رفتن به دانشگاه و اشتراک در آزمون کانکور محروم ساخته‌اند.

این دومین سال متوالی است که دختران از اشتراک در آزمون‌های کانکور محروم هستند.

این ممنوعیت و محدودیت طالبان بر آموزش و تحصیل دختران و زنان تاکنون با واکنش‌های جدی و تند جهانی و کشورهای مسلمان مواجه شده است اما آنان حاضر نشده‌اند که تغییری در این سیاست شان علیه زنان بیاورند.

در همین حال، دختران فارغ صنف دوازدهم از این برخورد طالبان انتقاد می‌کنند و می‌گویند با سرنوشت نامعلومی مواجه هستند.

از سوی دیگر دختران دانش‌آموزش بالاتر از صنف ششم همواره با انتقاد از این سیاست طالبان گفته‌اند که آموزش و ادامه تحصیل حق انسانی، اسلامی و بشری آنان است.

مطالب مرتبط