غنی: طالبان آزادشده، سفیران صلح‌اند

اشرف‌غنی؛ رییس حکومت وحدت ملی در دیدار با اعضای شورای سراسری علما گفته‌است که خواست علمای دینی و لویه جرگه مشورتی صلح را در رابطه به رهایی زندانیان قبول کرده و «اکثریت» زندانیان رهاشده «سفیران صلح» خواهند شد و دوباره به جنگ برنخواهند گشت.

به گزارش منابع ارگ ریاست جمهوری، دیدار آقای غنی با علمای دینی، امروز (پنج‌شنبه، ۲۳ جوزا) در کابل انجام شده‌است.

در خبرنامه ارگ به نقل از آقای غنی آمده‌است: «خواست شما و لویه‌ جرگه مشورتی صلح را در رابطه به رهایی زندانیان قبول کردیم. اکثریت زندانیان رهاشده سفیران صلح خواهند شد و دوباره به جنگ برنخواهند گشت.»

آقای غنی خطاب به علما گفته‌است که علما در تحکیم پایه‌های نظام نقش اساسی داشته‌اند و ملت و دولت در اثر تلاش‌های آنها بیشتر از گذشته به صلح نزدیک‌ شده‌اند.

آقای غنی افزوده‌است: «ما جنگ نخواسته‌ایم و همیشه ندای صلح را بلند کرده‌ایم، مسؤولیت این خون‌ریزی بر دوش آنانی است که نداهای برحق ما را برای صلح، اجماع علما و خطبه‌های حرمین شریفین نپذیرفتند.»

طی ۱۰ روز اخیر حدود ۴۹۰ زندانی گروه طالبان از زندان‌های کشور آزاد شده‌اند.

در یک خبرنامه حکومت که امروز به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده‌است که این دسته از زندانی‌ها در زندان‌های پلچرخی و بگرام کابل و نیز زندان‌های ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، قندهار، هرات، جوزجان، کنر، فراه، بلخ، قندوز، بغلان، کاپیسا، لغمان، فاریاب، بادغیس، لوگر، خوست و غزنی نگه‌داری می‌شدند.

مطالب مرتبط