دیوان عالی پاکستان سلب صلاحیت نواز شریف را لغو کرد

رئیس دیوان عالی پاکستان طی حکم نهایی مرتبط با دادخواست تجدید نظر محمد نواز شریف رهبر حزب مسلم لیگ که 6 سال پیش از سوی همین دادگاه به اتهام اختلاس کلان مالی از نخست وزیری برکنار و محکوم به سلب صلاحیت مادام‌العمر شده بود، به لغو سلب صلاحیت وی رای داد.

blank

قاضی فائز عیسی  رئیس دیوان عالی پاکستان در این باره گفت‌که ماده ۱-۶۱ ف در قانون اساسی مرتبط با سلب صلاحیت مادام‌العمر لغو و افرادی که تحت این ماده محکوم شده بودند، اکنون مجاز به حضور در رقابت‌های انتخاباتی پاکستان خواهند بود.

نواز شریف نخست وزیر اسبق پاکستان امروز از سلب صلاحیت مادام‌العمر نجات یافت و به عقیده ناظران سیاسی، مسیر او برای حضور در انتخابات آتی پاکستان به طور کامل هموار شد.

نخست وزیر اسبق پاکستان که بیست و نهم میزان امسال پس از چهار سال خارج نشینی به کشورش بازگشت، ماه قوس امسال از دو پرونده فساد مالی نیز تبرئه شد.

بازگشت نواز شریف با اعتراض برخی از احزاب پاکستان مبنی بر رویکرد گزینشی دادگاه‌ها به پرونده‌های وی و نرمش نهادهای قدرتمند تصمیم گیرنده در قبال او که در تلاش رسیدن مجدد به قدرت در پاکستان است، همراه است.

محمد نواز شریف ماه جوزای 1392برای سومین بار به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد و چهار سال بعد با حکم دیوان عالی این‌ کشور از قدرت برکنار شد.

وی هفته گذشته طی سخنانی در جمع نامزدهای انتخاباتی حزبش در شهر لاهور مدعی شد که در صورت پیروزی در انتخابات، اقدامات فوری برای اصلاحات اقتصادی و نجات معیشت مردم پاکستان انجام خواهد داد.

انتخابات آتی پاکستان روز 8 فبروری 2024 برگزار می‌شود. این رای‌گیری انتخابات مجلس ملی و 4 مجالس ایالتی در پنجاب، خیبرپختونخوا، سِند و بلوچستان را شامل خواهد شد.

در عین حال هفته گذشته برخی از نمایندگان مجلس سنای پاکستان قطعنامه‌ای برای تعویق در زمان برگزاری انتخابات آتی تصویب کردند که با مخالفت شدید احزاب پاکستانی از جمله مسلم لیگ نواز و حزب مردم روبرو شد.

مطالب مرتبط