گزارش عفو بین‌الملل از افزایش مجازات اعدام در جهان و ثبت چندین مورد افغانستان

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی گفته‌است که تعداد اعدام‌ها در سال ۲۰۲۳ در سراسر خاورمیانه به بالاترین تعداد خود در یک دهه گذشته رسیده است. در این سال در افغانستان نیز چندین مورد اعدام از سوی عفو بین‌الملل ثبت شده است.

براساس این گزارش که امروز چهارشنبه، 9 جوزا منتشر شد، ایران به تنهایی ۷۴ درصد از کُل اعدام‌های ثبت شده و عربستان سعودی ۱۵ درصد از اعدام‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

این سازمان اعلام کرده است که یک هزار و ۱۵۳ مورد اعدام در سال ۲۰۲۳ رخ داده است. هرچند عفو بین‌الملل گفته است که به آمارهای احتمالی هزاران اعدام در چین دسترسی ندارد. به گفته این سازمان، چین در سال ۲۰۲۲، حدود ۳۰ درصد از اعدام‌ها را به خود اختصاص داده بود.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که در سال ۲۰۱۵، یک هزار و ۶۳۴ نفر اعدام شده‌اند که آمار سال ۲۰۲۳ بالاترین آمار در یک دهه گذشته است.

اگنس کالامار؛ دبیر کل عفو بین‌الملل با ارایه این گزارش گفت: «افزایش بزرگ اعدام‌های ثبت شده در مقام نخست به ایران تعلق می‌گیرد. مقام‌های ایرانی بی‌توجهی کامل به جان انسان‌ها نشان دادند و اعدام‌ها را برای جرایم مرتبط با مواد مخدر تشدید کردند. مبارزه ما در برابر این مجازات نفرت‌انگیز، کارساز است. ما تا پایان بخشیدن به مجازات اعدام ادامه خواهیم داد.»

به گفته او، ایالات متحده و سومالیا نیز تعداد اعدام‌ها را در سال ۲۰۲۳ افزایش داده‌اند.

در گزارش عفو بین‌الملل، افغانستان نیز در میان شش کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار دارد که موارد اعدام در آنها ثبت شده‌اند. این کشورها شامل افغانستان، بنگلادش، چین، کره شمالی، سنگاپور و ویتنام هستند.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، تعداد حکم‌های اعدام صادر شده در جهان در سال ۲۰۲۳، ۲۰ درصد افزایش داشته است و مجموع آنها به ۲ هزار و ۴۲۸ حکم می‌رسد.

طالبان در سال گذشته میلادی  در چند مورد از اجرای مجازات اعدام بالای متهمان به قتل خبر دادند. سازمان‌های حقوق بشری و کشورها مجازات اعدام از سوی طالبان را محکوم کردند و از این گروه خواستند تا به قواعده حقوق بشری احترام بگذارند.

مطالب مرتبط