واکنش طالبان به اظهارات قمی: افغانستان دیگر «مساله‌» نیست

مشاور وزارت خارجه طالبان به اظهارات اخیر حسن کاظمی قمی؛ سفیر و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان واکنش نشان داده و گفته: افغانستان دیگر «مسأله» نیست.

ذاکر جلالی؛ مشاور وزارت خارجه‌ طالبان در واکنش به اظهارات حسن کاظمی قمی؛ سفیر و نماینده ویژه ایران که افغانستان را «مساله» نشست‌های بین‌المللی خوانده، گفته است که افغانستان دیگر «مسأله» نیست، اما مانند هر کشور دیگر «مسائلی» دارد که در جستجوی یافتن راه‌حل برای آن‌ها است.

جلالی در ایکس نوشته که «افغانستان امروز بازی‌گری است که مانند هر کشور دیگر بر مبنای ارزیابی، محاسبات و اولویت‌های سیاست خارجی خویش مستقلانه تصمیم می‌گیرد».

این در حالی است که قمی در پایان نشست «گروه تماس منطقه‌‌ای» برای افغانستان در تهران گفت که این نشست در ادامه‌ نشست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در مورد مسأله‌ افغا‌نستان بود و در آن از جمله در مورد مبارزه با تروریزم گفتگو شد.

قمی گفته است که مسأله‌ تروریزم هنوز افغانستان و کشورهای همسایه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و مبارزه با آن در گرو همکاری‌های منطقه‌ای است.

مقام‌های ایرانی نگران مداخله کشورهای غربی از جمله امریکا در افغانستان است.

علی باقری؛ سرپرست وزارت خارجه ایران روز گذشته با نشر پیامی گفت که مردم افغانستان و کشورهای منطقه نمی‌توانند قبول کنند که شکست‌خوردگان دیروز در عرصه‌ی نظامی این بار بخواهند با عناوین سیاسی یا کمک‌های بشردوستانه مجددا به این کشور که ورود غیرسازنده کنند.

قمی نیز گفته: «بر این اصرار داریم که به کشورهای دیگر بگوییم که موضوع افغانستان مسأله‌ی فرامنطقه‌ای نیست و ارتباطی به امریکا و امثال آن ندارد. دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای سازگاری با مصالح و منافع افغانستان و منطقه ندارد.»

این در حالی است که طالبان در نشست روز گذشته در تهران شرکت نکردند.

نماینده ویژه در پایان این نشست در یک کنفرانس خبری گفت که طالبان در این نشست دعوت شده بودند، اما اشتراک نکردند.

او گفت: «این نشست تریبون خوبی بود که آن‌ها(طالبان) می‌توانستند از آن استفاده کنند و البته تصمیم گیری در این زمینه در اختیار خودشان بودند که از این تریبون استفاده کنند یا نه و آن‌ها در نهایت این تصمیم را گرفتند و صاحب اختیار خودشان بودند.»

نماینده ویژه ایران افزود: «اما مسأله نشست تهران فقط بحث حکومت سرپرست (طالبان) نیست بلکه نشان دهنده این هست که منطقه نسبت به آنچه که در خاک جغرافیایی این کشور می‌گذرد، دغدغه‌مند است.»

محمد رضا بهرامی، سفیر پیشین ایران در کابل در واکنش به عدم اشتراک طالبان در نشست «گروه تماس منطقه‌ای» برای افغانستان در تهران گفته است که این موضوع «ماهیت نگاه آن‌ها به نحوه و سطح تعامل با منطقه را نشان می‌دهد.»

بهرامی افزوده: «طرف‌هایی که به ساده‌سازی این تعامل باور داشته باشند، کماکان اشتباه محاسبه را تجربه خواهند کرد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *