مودی برای سومین بار به عنوان نخست‌وزیر هند سوگند یاد کرد

به دنبال ائتلاف حزب «بهاراتیا جاناتا» و دیگر احزاب در پی نتایج انتخابات پارلمانی، نارندرا مودی برای سومین بار به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور سوگند یاد کرد.

به گزارش رسانه‌های هندی آقای مودی امروز یکشنبه، 9 جون برای سومین بار به عنوان نخست‌وزیر هند سوگند یاد کرد و به دومین رهبر این کشور بدل شد که سه دوره در قدرت حضور پیدا می‌کند.

حزب مودی در انتخابات امسال هند موفق به کسب اکثریت آرا نشد، اما او در نهایت با تشکیل یک ائتلاف، به عنوان نخست‌وزیر این کشور سوگند یاد کرد تا بعد از «جواهر لعل نهرو» دومین نخست‌وزیر هند باشد که برای سومین دوره پنج‌ساله سوگند می‌خورد.

حزب «بهاراتیا جاناتا» به‌عنوان بخشی از ائتلاف «اتحاد ملی دموکراتیک» در یک دهه گذشته بر هند حکومت کرده، اما این اولین بار است که تحت رهبری مودی، این حزب به حمایت دیگر احزاب برای تشکیل دولت نیاز پیدا می‌کند.

نتایج کامل انتخابات چند هفته‌ای هند که در اواسط اپریل آغاز شد، روز چهارشنبه منتشر شد. حزب بهاراتیا جاناتا ۲۴۰ کرسی به دست آورد، اما برای کسب اکثریت قاطع کرسی‌ها و تشکیل دولت به ۲۷۲ کرسی نیاز داشت.

احزاب ائتلاف «اتحاد ملی دموکراتیک» روی هم ۲۹۳ کرسی از ۵۴۳ کرسی مجلس هند را به دست آوردند و بدین ترتیب، حزب مودی حق تشکیل دولت و اعلام نخست‌وزیر را به دست آورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *