بنت خواستار شکایت از طالبان به دادگاه بین‌المللی شد

ریچارد بنت؛ گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان خواهان شکایت کشورها از طالبان به دلیل نقض حقوق زنان افغانستان در دادگاه بین‌المللی عدالت شد.

دیدبان حقوق بشر اعلام کرده که ریچارد بنت؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت‌ها خواسته است تا از طالبان به علت نقض حقوق زنان به دادگاه بین‌المللی عدالت شکایت کنند.

هدر بار؛ معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در گزارش جدیدش در مورد افغانستان، خواهان جرم‌انگاری آپارتاید جنسیتی از سوی کشورها شده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای افغانستان، ۲۱ جون گزارش جدیدش را در مورد وضعیت حقوق بشر، به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

هنوز آقای بنت متن این گزارش را منتشر نکرده، اما هدر بار معاون بخش زنان حقوق بشر، مقاله‌ای در مورد محتوای این گزارش منتشر کرده است.

هدر بار می‌گوید که بنت قویا از کشورها خواسته است تا از طالبان در مورد جنایات‌شان علیه زنان و دختران در افغانستان، بازخواست کنند.

به گفته او، «بنت سیستم تبعیض طالبان را یک جنایت علیه بشریت نامیده و گفته است که این سیستم به خودی خود یک حمله گسترده و سیستماتیک علیه کل مردم افغانستان است».

بنت در گزارش خود از این خواست فعالان حقوق زن حمایت کرده و گفته که آپارتاید جنسیتی به عنوان یک جرم در چارچوب قوانین بین‌المللی از سوی کشورهای عضو سازمان ملل پذیرفته شود.

به گفته خانم بار، بنت در این گزارش همچنان از دولت‌ها خواسته: «از عادی‌سازی یا مشروعیت‌بخشی به طالبان -تا زمانی که اقدامات ملموس و تایید‌شده در حوزه حقوق بشر، به ویژه برای زنان و دختران انجام نداده‌اند- خودداری کنند».

این در حالی است که قرار است سومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد و نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان در روزهای دهم و یازدهم سرطان برگزار شود.

چندی پیش گروهی از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر با انتشار نامه‌ای به کشورهای شرکت‌کننده در نشست دوحه، گفتند: «جهان به طرز خطرناکی به سوی پذیرش مشروعیت حاکمیت طالبان نزدیک می‌شود».

مطالب مرتبط