دیدبان حقوق بشر: امریکا از آموزش دختران افغان حمایت کند

در حالی که محرومیت دختران افغان از آموزش در آستانه هزارمین روز خود قرار دارد، دیدبان جهانی حقوق بشر خواهان حمایت امریکا از آموزش دختران افغانستان شده و می‌گوید: «ایالات متحده باید از آموزش دختران در افغانستان پشتیبانی کند

دیدبان جهانی حقوق بشر با ابراز نگرانی از ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان تحت حاکمیت طالبان، اعلام کرده که ۱۲۰ کشور به استثنای ایالات متحده، «اعلامیه مکتب‌های مصوون» را امضا کرده‌اند و واشنگتن نیز باید به این اعلامیه بپیوندد.

دیدبان جهانی حقوق بشر همچنین گفته است ایالات متحده با امضای این اعلامیه می‌تواند از آموزش دختران در افغانستان پشتیبانی کند.

این سازمان با نشر بیانیه‌ی می‌گوید که «اکنون با ممنوعیت شدید طالبان از آموزش و تحصیل دختران در افغانستان، ایالات متحده باید به اعلامیه مکاتب مصوون بپیوندد و از جنبش جهانی برای محافظت از آموزش در برابر این محدودیت‌ها حمایت کند».

بر بنیاد این بیانیه، ایالات متحده در زمان حضورش در افغانستان، زمینه آموزش را برای هزاران دختر افغانستان فراهم کرده بود و «حمایت از تحصیل دختران یکی از دلایل مداخله ایالات متحده در افغانستان بود».

این در حالی است که بیش از یک هزار روز است که دانش آموزان دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان از رفتن به مکتب محروم اند؛ اما طالبان می‌گویند که «در تلاش ایجاد فضای مصوون آموزشی» برای دختران‌اند.

مطالب مرتبط