بیشتر زندانیان خارجی در ایران «افغان‌ها هستند»

معاون وزارت دادگستری ایران اعلام کرده است که این کشور ۸ هزار زندانی خارجی دارد که بیشترشان از افغان‌اند.

رسانه‌های ایرانی امروز چهارشنبه، ۲۳ جوزا گزارش داده‌اند که عسکر جلالیان؛ معاون وزارت دادگستری و رییس کمیته انتقال محکومان این کشور گفته است که در حال حاضر هشت هزار خارجی در ایران زندانی‌اند که بیشتر آن‌ها از افغان‌اند.

او همچنین گفته که تلاش می‌کند در صورت رضایت زندانیان آن‌ها را به کشورشان برگرداند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داد که وزارت دادگستری ایران تلاش دارد از طریق معاهده‌های استرداد مجرمان، زندانیان خارجی را به کشورهای متبوع‌شان برگرداند.

معاون امور بین‌المللی وزارت دادگستری ایران به ایرنا گفته: «اکنون بیشترین آمار زندانیان خارجی در زندانی‌های ایران مربوط به افغانستان است و تلاش ما این است که همه آن‌ها را به کشور خود بازگردانیم اما در افغانستان به دلیل ضعف‌های زیرساختی این امکان مهیا نشده است.»

آقای جلالیان گفته تلاش دارد با کمیته انتقال محکومان طالبان برای انتقال زندانیان افغان گفت‌وگو کند اما انتقال زندانی مشروط به رضایت شخص زندانی است.

او گفته: «اگرچه نگهداری از زندانیان خارجی هزینه‌های مالی، سیاسی و امنیتی به دولت تحمیل می‌کند، اما انتقال زندانی منوط به رضایت او است و اگر رضایت نداشته باشد، انتقال صورت نمی‌گیرد.»

این مقام ایرانی در حالی از استراد زندانیان افغان به افغانستان تحت کنترل طالبان خبر می‌دهد که پیشتر گزارش‌هایی از دستگیری نیروهای امنیتی پیشین افغان و اعضای جبهات ضد طالبان در ایران منتشر شده بود.

پیش از این ایران  در چند مرحله زندانیان افغان را به طالبان تحویل داده است.

مطالب مرتبط