روسیه مرحله دوم رزمایش هسته‌ای مشترک با بلاروس را آغاز کرد

وزارت دفاع روسیه از آغاز مرحله دوم رزمایش نظامی «هسته‌ای غیراستراتژیک» این کشور با مشارکت بلاروس خبر داد و اعلام کرد که این رزمایش در پاسخ به تهدیدهای قدرت‌های غربی انجام می‌شود.

این وزارت امروز چهارشنبه، 12 جون در بیانیه‌ای گفته‌است که این رزمایش از روز گذشته آغاز شده و شامل تمریناتی در ارتباط با سامانه موشکی اسکندر-‌ام، تجهیز وسایط مخصوص پرتاب این موشک‌ها و حرکت مخفیانه به منطقه تعیین‌شده برای آماده‌سازی پرتاب موشک‌ها است.

رزمایش نظامی روسیه و بلاروس در پاسخ به تهدیدهایی انجام می‌شود که به‌ ادعای مسکو از سوی قدرت‌های غربی متوجه روسیه است.

بلاروس تنها متحد نزدیک روسیه در قاره اروپا است و در سال ۲۰۲۲ خاک خود را در اختیار ارتش این کشور برای حمله به اوکراین قرار داد.

سامانه موشکی اسکندر-‌ام روسیه به‌دلیل دقت بالا، برد طولانی، قابلیت حمل کلاهک‌های متنوع، تحرک بالا، قابلیت اجتناب از رهگیری و تاثیر روانی قوی، اهمیت استراتژیک بسیاری دارد.

وزارت دفاع روسیه درباره مانورهای هسته‌ای ماه گذشته گفته بود که این اقدام در پاسخ به «اظهارات تحریک‌آمیز و تهدید برخی مقامات غربی علیه فدراسیون روسیه» انجام شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت با توجه به «تصمیم‌ها و اقدامات خصمانه» امریکا و متحدانش در اروپا و «تحریک‌های روزانه» آن‌ها، این رزمایش‌ها و حفظ آمادگی رزمی مهم است.

سرگئی شویگو؛ وزیر دفاع سابق و دبیر شورای امنیت روسیه، نیز اعلام کرده که این مانورها پاسخی مناسب به حمایت غرب از کی‌یف برای حمله به تأسیسات غیرنظامی روسیه است.

ارتش اوکراین طی ماه‌های گذشته چندین‌بار پالایشگاه‌ها و زیرساخت انرژی روسیه را مورد هدف قرار داده است.

مطالب مرتبط