شمار آوارگان اجباری در جهان از مرز ۱۲۰ میلیون نفر گذشت

کمساریای عالی سازمان ملل متحد اعلام کرده که شمار آوارگان اجباری در جهان از مرز ۱۲۰ میلیون نفر فراتر رفته است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان امروز پنج‌شنبه، ۲۴ جوزا با نشر گزارشی اعلام کرد که آوارگی اجباری در جهان در چهار ماه اول سال ۲۰۲۴ میلادی همچنان رو به افزایش بوده است و در پایان ماه اپریل، از مرز ۱۲۰ میلیون نفر فراتر رفته است.

این نهاد همچنین گفته است که در پایان سال ۲۰۲۳ میلادی، شمار آوارگان اجباری در جهان ۱۱۷.۳ میلیون نفر بود.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که ۱۲ سال متوالی است که شمار آوارگان اجباری در جهان رو به افزایش است.

این نهاد جنگ، خشونت، آزار و اذیت‌، نقض حقوق‌‌ بشر و رویدادهای را که نظم عمومی را به‌شدت مختل می‌کنند، از عوامل آوارگی اجباری افراد در جهان دانسته است.

فلیپو گراندی؛ کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که در پشت این تعداد شدید و رو به افزایش «تراژدی‌های انسانی بی‌شماری» نهفته است.

او افزوده: «این رنج باید جامعه‌ی بین‌المللی را وادار کند تا فورا برای مقابله با علل ریشه‌ای آوارگی اجباری اقدام کند.»

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در گزارش خود گفته است آمارهای سال ۲۰۲۳ میلادی نشان می‌دهد که بیش از یک نفر از هر ۶۹ نفر در جهان در آوارگی اجباری به‌سر می‌برد.

این نهاد گفته است که این تقریبا دوبرابر آمار یک‌دهه‌ی گذشته است که از هر ۱۲۵ نفر، یک نفر در جهان آواره‌ی اجباری بود.
براساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، جنگ در غزه، اوکراین، سودان و میانمار باعث افزایش آوارگان اجباری شده است.

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۲۳، بیش از ۱.۷ میلیون نفر که ۷۵ درصد از جمعیت نوار غزه را تشکیل می‌دهد براثر جنگ آواره شده‌اند و برخی از آنان چندین‌بار مجبور به فرار شده‌اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که جنگ در سودان یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های انسانی و آوارگی جهان را ایجاد کرد و در پایان سال ۱۰.۸ میلیون نفر در این کشور به اجبار آواره شدند.

در گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان آمده است که در مجموع ۱۰.۹ میلیون نفر از شهروندان افغانستان در پایان سال ۲۰۲۳ در آوارگی باقی مانده‌اند‌.

این نهاد گفته است که تقریبا اکثر آنان در داخل کشور خود و یا به کشورهای همسایه آواره شده‌اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که در سال ۲۰۲۳ میلادی شمار پناهندگان افغا‌نستان ۷۴۱ هزار و ۴۰۰ نفر افزایش یافت و به ۶.۴ میلیون نفر رسید.

این نهاد گفته است که این افزایش عمدتا به‌دلیل برآوردهای جدید از جمعیت پناهندگان افغا‌نستان در ایران و پاکستان است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که فرصت‌ها برای بازگشت پایدار مهاجران و پناهندگان به افغانستان همچنان محدود است؛ نیمی از جمعیت این کشور با ناامنی شدید غذایی مواجه هستند و میلیون‌ها نفر نیز در داخل کشور آواره هستند.

این در حالی است که روند اخراج مهاجران و پناهجویان افغا‌نستان از ایران و پاکستان به‌شدت جریان دارد و روزانه هزاران نفر از این دو کشور وارد افغانستان می‌شوند.

سال گذشته‌ میلادی نیز بیش از نیم‌میلیون نفر از پاکستان و بیش از ۵۲۰ هزار نفر دیگر از ایران اخراج شدند.

مطالب مرتبط