کارشناس امریکایی: چگونه کسی که به رهبر القاعده پناه داده به کشورهای متحد امریکا سفر می‌کند؟

کارشناس امریکایی ضمن ابراز نگرانی از سفر مقا‌م‌های طالبان به ویژه سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان به کشورهای جهان، می‌گوید: «چگونه کسی که به ایمن‌الظواهری جا داد آزادانه به‌ کشورهای متحد امریکا سفر می‌کند؟»

نشریه لانگ‌وار ژورنال در یک‌ مطلب دیگر‌ روز چهارشنبه، ۲۳ جوزا به سراج‌الدین حقانی؛ وزیر داخله طالبان‌ و‌ سفر او‌ به دو‌ کشور‌ متحد امریکا پرداخته است.

این نهاد با نشر تحلیلی گفته است که سفر سراج‌الدین حقانی به امارات متحده عربی و عربستان سعودی به نظر می‌رساند که ایالات متحده امریکا در مسیر به‌رسمیت‌شناسی طالبان قرار دارد.

سارا هراموش، یک کارشناس ضد تروریزم امریکایی-لبنانی به لانگ‌وار ژورنال گفته: «من متوجه نمی‌شوم که با روابط شناخته شده سراج‌الدین حقانی با القاعده و پناه دادن او به ایمن الظواهری در مهمان‌خانه‌اش، چگونه می‌تواند آزادانه به کشورهای متحد امریکا سفر کند؟»

در همین حال، لانگ‌وار ژورنال خاطرنشان کرده که سراج‌الدین حقانی در ۵ جون با سفر به امارات متحده عربی و عربستان به مشروعیت بین‌المللی دست یافت که پدرش،‌ جلال‌الدین حقانی هرگز نتوانست‌.

جیسون هاوک؛ استاد مطالعات اسلامی در دانشکده عملیات ویژه نیروی هوایی امریکا همچنین گفته: «حقانی از سفر خود به مکه به عنوان سیگنالی برای سایر تروریست‌ها در مورد تعهد خود به اسلام استفاده خواهد کرد. و دیدارهای او در امارات و عربستان سعودی نشانه‌ای از به رسمیت شناختن او به عنوان یک رهبر محترم افغانستان از سوی رهبران عرب است.»

در تحلیل این نشریه به نشست دوحه نیز اشاره شده و آمده است، که با وجود این‌که طالبان بارها با حفظ اتحاد خود با القاعده، توافق دوحه را زیر پا گذاشتند، جامعه جهانی بار دیگر تلاش خواهد کرد تا با یک «سازمان تروریستی که به کشتن نیروهای امنیتی سابق افغانستان ادامه می‌دهد»، به اجماع برسند.

سراج‌الدین حقانی؛ سرپرست وزارت داخله، عبدالحق وثیق؛ رییس استخبارات طالبان همراه به سه مقام دیگر این گروه هفته گذشته، ۵ جون، به امارات متحده عربی و‌ سپس به عربستان سعودی سفر کردند.

این سفر در حالی به اجازه کمیته نظارت بر تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل انجام‌ می‌شود که همه‌ این مقام‌های طالبان در لیست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارند.

همزمان با سفر آن‌ها مقامات استخباراتی امریکا نیز در منطقه حضور داشتند.

مطالب مرتبط