بازدشت بیش از 900 عضو داعش طی یک سال در ترکیه

وزارت داخله ترکیه در گزارشی اعلام کرد نیروهای این کشور که طی یک سال گذشته 903 تن را به اتهام همکاری با داعش در ترکیه بازداشت کرده‌اند.

این وزارت امروز پنج‌شنبه، 24 جوزا گزارشی زیر نام «داده‌های مبارزه با تروریزم، مواد مخدر، جرایم سایبری، نظم عامه و قاچاق مهاجران» را منتشر کرد.

علی یارلی‌کایا؛ وزیر داخله ترکیه هنگام ارایه این گزارش در یک نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی ترکیه در یک سال گذشته هزار و ۶۰۷ عملیات را برای شناسایی و بازداشت اعضای گروه داعش در سراسر این کشور راه‌اندازی کرده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که طی این مدت سه هزار و ۵۰۶ نفر به اتهام عضویت در داعش مورد بازجویی قرار گرفتند و۶۵۷  نفر دیگر در پیوند به این اتهام تحت کنترول قضایی قرار گرفتند.

وزیر داخله ترکیه افزود که طی عملیات نیروهای این کشور ۴۹ جنگجوی گروه‌های مختلف از جمله داعش و گروه فتو، جماعت فتح‌الله گولن متهم ردیف اول کودتای ۲۰۱۶، کشته شده‌اند.

در گزارش آمده که طی این مدت از ۱۶۰ حمله به شمول ۱۱۹ حمله بمب‌گذاری در کشور جلوگیری شده است. براساس گزارش وزارت داخله این کشور در یک سال گذشته ۵۸۵ گروه «جنایات سازمان‌یافته» از بین برده شده‌اند.

وزیر داخله ترکیه می‌گوید در عملیات مشترک نیروهای این کشور بیش از ۵۲ میلیون لیره ترکیه معادل بیش از یک میلیون ۶۰۰ هزار دالر از چنگ گروه‌های مختلف «تروریستی» کشف و ضبط شده است.

در بخش دیگری این گزارش در مورد شناسایی، بازداشت و اخراج مهاجران بدون مدرک اطلاعاتی ارایه شده است.

در گزارش آمده است که طی یک سال گذشته ۱۴۱ هزار مهاجر بدون مدرک از این کشور اخراج و بیش از چهار هزار نفر به اتهام قاچاق انسان بازداشت شده‌اند.

در این گزارش به هویت مهاجران اخراج‌شده اشاره نشده؛ اما شهروندان افغانستان و سوریه بیشتر رقم مهاجران در ترکیه را تشکیل می‌دهند که طی یک سال گذشته هزاران تن از مهاجران افغان از سوی پولیس این کشور بازداشت و اخراج شده‌اند.

مطالب مرتبط