مقام پیشین طالبان: استبداد مطلق عامل زوال جوامع اسلامی است

عبدالسلام ضعیف؛ سفیر پیشین طالبان در اسلام‌آباد اعلام کرده که هر «امیری» که قدرت مطلق به دست‌اش بیافتد به مرور زمان به یک «مستبد مطلق» مبدل می‌شود و این عامل زوال جوامع اسلامی است.

عبدالسلام ضعیف؛ سفیر پیشین طالبان در اسلام‌آباد امروز شنبه، ۲۶ جوزا در ایکس اعلام کرده که استبداد و حاکمیت مطلق امیر، از عوامل اصلی زوال جوامع اسلامی است.

آقای ضعیف توضیح داد هر «امیری» که قدرت مطلق به دستش بیافتد به مرور زمان به یک «مستبد مطلق» مبدل می‌شود.

به گفته عبدالسلام ضعیف پس از بدل شدن امیر به یک فرد مستبد، او اهل تملق را در نزدیکی خود جمع می‌کند و اهل دانش و رای را از خود می‌راند.

این دیپلمات شناخته شده حکومت اول طالبان همچنین گفته که به مرور زمان فیصله و اوامر امیر براساس تملق‌ها شکل می‌گیرد.

عبدالسلام ضعیف پیشنهاد داده است که یک «شورای رهبری مقتدر» می‌تواند به «جای خالی» امیر کار بدهد.

عبدالسلام ضعیف که در دوره ملا عمر در پست‌های مهم دولتی کار کرده بود، بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ در پاکستان بازداشت و سپس به زندان گوانتانامو منتقل شد.

آقای ضعیف بعد از سپری کردن سه سال در ۲۰۰۵ از گوانتانامو آزاد شد. سپس او در دوره ریاست‌ جمهوری حامد کرزی در کابل یک بنیاد مذهبی به نام «افغان بنست» را تاسیس کرد.

آقای ضعیف در یادداشت خود از غفلت و سوء استفاده از مسئولیت‌ها و همچنین اختلاط خواهشات شخصی با شریعت از سوی امیر و نزدیکانش به عنوان دیگر عوامل زوال جوامع اسلامی یاد کرده است.

این چهره مطرح گروه طالبان گفته است خیلی مهم است هر کسی که مسئولیتی را به عهده می‌گیرد، باید در کار خود غفلت نکند.

او تاکید کرده که اگر فردی شایستگی مسئولیت سپرده شده را ندارد باید استعفا بدهد تا فرد دیگری به جای او بیاید.

آقای ضعیف که مسئولیت «بنیاد افغان» در کابل را به عهده دارد می‌گوید همچنین مهم است که قانون و شریعت به دور از «مزاج» شخصی تحقق یابد. زیرا به گفته او اگر تصامیم بر مبنای خواهشات شخصی اتخاذ شود، باعث اختلاف و نافرمانی خواهد شد.

مطالب مرتبط