شرکت ده‌ها رهبر جهان در نشست حمایت از پایان جنگ در اوکراین

بربنیاد گزارش‌ها، بیش از ۵۰ نفر از رهبران جهان امروز در سیس در اولین نشست صلح درباره اوکراین شرکت می‌کنند. این نخستین گردهمایی بین‌المللی پس از طرح شروط ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین است.

بیش از ۵۰ نفر از رهبران جهان امروز شنبه، ۲۶ جوزا در سویس در اولین نشست صلح درباره اوکراین شرکت می کنند. این نخستین گردهمایی بین‌المللی پس از طرح شروط ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین است.

در این گردهمایی دو روزه ولودیمیر زلنسکی؛ رییس‌ جمهور اوکراین همراه با بیش از ۵۰ رییس دولت از دیگر کشورها حضور خواهد داشت، اما روسیه در این نشست شرکت نمی‌کند.

بی‌بی‌سی گزارش داده که سویسی‌ها امیدوارند که اجلاس پیش رو، آغازگر یک فرآیند صلح، حدود ۲۸ ماه پس از حمله روسیه به اوکراین باشد.

سویس می‌گوید هدف این نشست، گذاشتن پایه‌های اولیه برای مسیر صلح است که در نهایت مسکو را هم در بر بگیرد، اما ولادیمیر پوتین؛ رییس‌ جمهور روسیه، این نشست را «یک ترفند» خوانده است.

او گفته که اگر اوکراین نیروهای خود را از شرق و جنوب کشور خارج کند و درخواست عضویت در ناتو را کنار بگذارد، روسیه «بلافاصله» آتش‌بس برقرار و مذاکرات صلح را آغاز می‌کند.

زلنسکی درخواست‌های آقای پوتین را محکوم کرده و آن را «ضرب‌الاجل» خوانده است.

ناتو و ایالات متحده هم بلافاصله شرایط سختگیرانه روسیه را رد کردند.

پس از تقریبا یک سال بن‌بست، اوکراین مجبور شد در بهار امسال ده‌ها شهرک خط مقدم را رها کند و نیروهای روسیه در نیروی انسانی و منابع برتری قابل توجهی به دست آورند.

اما از اواسط ماه می، پیشروی روسیه کند شده و آقای زلنسکی امیدوار است با برگزاری نشست‌های بین المللی همانند اجلاسی که امروز در سویس برگزار می‌شود، روند را به نفع خود تغییر دهد.

دو روز پیش از جلسه امروز در سوئیس، نشست گروه ۷ در ایتالیا، که رئیس جمهور اوکراین در آن حضور داشت، یک وام جدید ۵۰ میلیارد دلاری با استفاده از سود بهره دارایی‌های مسدود شده روسیه، به اوکراین پیشنهاد کرد.

رهبران گروه ۷ وعده داده‌اند «تا هر زمانی که لازم باشد» از اوکراین حمایت خواهند کرد.

آقای زلنسکی گفته است که وام جدید هم به دفاع و هم به بازسازی اوکراین اختصاص خواهد یافت. رئیس جمهور روسیه این حرکت را «دزدی» خوانده و هشدار داده که «بی‌مجازات نخواهد ماند».

در همین حال، توافق امنیتی ۱۰ ساله‌ای که روز پنجشنبه توسط روسای جمهوری اوکراین و آمریکا امضا شد، کمک نظامی و آموزش نظامی ایالات متحده به اوکراین را تضمین می‌کند. آقای زلنسکی این توافق را پلی برای پیوستن به اتحادیه دفاعی ناتو خوانده است.

آقای بایدن از ایتالیا به سوئیس نخواهد رفت و به جای او، کاملا هریس معاون رئیس‌جمهور آمریکا در نشست حضور خواهد داشت. دیگر رهبران گروه ۷ از بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، جاپان و ایتالیا قرار است در نشست سوئیس شرکت کنند.

رهبران کشورهای اروپاییو اتحادیه اروپا، و رؤسای جمهور آرجنتاین، کلمبیا و چیلی هم به سوئیس می‌روند.

برازیل و آفریقای جنوبی هرکدام یک نماینده اعزام می‌کنند و هند در سطح وزیر حضور خواهد داشت.

گزارش شده است که چین در اجلاس شرکت نمی‌کند.

گردهمایی سویس بر روی موضوعات محدود دیگری هم تمرکز خواهد کرد. از جمله طرح صلح ۱۰ ماده‌ای آقای زلنسکی که در اواخر سال ۲۰۲۲ ارائه کرده بود.

روز یکشنبه، سه موضوع به‌طور مفصل در گروه‌های کاری مورد بحث قرار خواهند گرفت که عبارتند از ایمنی هسته‌ای، آزادی دریانوردی و امنیت غذایی، و جنبه‌های انسانی جنگ. این موارد شامل حمل و نقل از دریای سیاه، وضعیت اسیران جنگی و بازداشت شدگان غیرنظامی و کودکان تبعید شده خواهد بود.

دولت سویس اعلام کرده که وب‌سایت‌هایش در آستانه نشست بین‌المللی درباره اوکراین بارها مورد حمله سایبری قرار گرفته‌ است.

یک کارشناس مسائل روسیه در اندیشکده رند، درباره نشست سوئیس به خبرگزاری فرانسه گفته است «روسیه به وضوح در تلاش است تا نارضایتی خود را از گسترش ائتلاف حامی اوکراین نشان دهد».

مطالب مرتبط