هبت‌الله آخوندزاده: مرا عزل کنید؛ اما اختلاف نکنید

ملا هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان در یک سخنرانی صوتی در نماز عید قربان از مردم  خواست که همه متفق شوند او گفت: «اگر مرا عزل کنید، خوشحال می‌شوم؛ اما اختلاف خوشحالم نمی‌کند.»

هبت‌الله آخوندزاده،؛ رهبر طالبان امروز دوشنبه، ۲۸ جوزا در سخنرانی خود به مناسبت عید قربان با تأکید بر «اتحاد و اتفاق» گفته است که همه اگر یک روز متفق شوند و او را عزل کنند، او از این کار خوشحال می‌شود، اما از اختلاف و تفرقه خوشحال نیست.

در نوار صوتی منتسب به آخوندزاده که از تلویزیون ملی طالبان منتشر شد، او از مخاطبان خود به‌عنوان «برادران مسلمان» یاد می‌کند.

او امروز دوشنبه، یک روز بعد از عربستان، نماز عید قربان را در قندهار امامت و در آن سخنرانی کرده است.

آخوندزاده در این سخنرانی خود می‌گوید که فرعون هنگامی‌که می‌خواست بر زمین مسلط شود، مردم را به گروه‌ها تقسیم و از گروه‌ها علیه یکدیگر استفاده کرد.

او افزود که در سیاست این یک اصل است که در میان «مردم تفرقه انداز و حکومت کن».

رهبر طالبان گفت: «برادران همین نظام اسلامی ما، نظام خدایی و شرعی است. این بر منهج (راه) رسول‌الله و الله روان کند. خدای پاک بر نظام ما همان اثراتی را مرتب کند که بر نظام خلفای راشدین و بر نظام رسول‌الله مرتب بودند».

آخوندزاده گفت که خود او خواستار برادری، اتفاق، اتحاد و یک‌دستگی مسلمانان است.

او گفت: «من این را نمی‌خواهم که در داخل و بیرون نظام، مسلمانان عام و خاص باشند، من اختلاف شان را نمی‌خواهم. اگر یک روز همه به من متفق شوند، [یا] من را از این منصب دور و معزول کنند، من به این خوشحال هستم، ولی به این خوش نیستم که اختلاف و تفرقه باشد.»

رهبر طالبان می‌گوید که با وجود اختلاف، «خوب حاکمیت» می‌شود، اما او این را نمی‌خواهد.

او خطاب به مخاطبان خود می‌گوید که طاعون را بر اختلاف ترجیح دهند، زیرا «اختلاف بدترین مرض است.»

رهبر طالبان در بخش دیگر از سخنان خود از جنگجویان این گروه، مردم و علما می‌خواهد که اختلافات شان را کنار بگذارند، زیرا به گفته‌ او، از اختلاف تنها «دشمن» سود می‌برد.

تأکید رهبر طالبان بر اتحاد در حالی است که همواره ادعاها و گزارش‌هایی درباره‌ وجود اختلاف میان اعضای این گروه وجود داشته است.

سال گذشته تیم تحلیل و نظارت کمیته‌ تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل در گزارش خود، اختلاف میان طالبان بر سر تقسیم سمت‌ها در ساختار دولت و ادارات محلی را قابل ملاحظه توصیف کرده بود.

در بخشی از این گزارش آمده بود که سراج‌الدین حقانی؛ سرپرست وزارت داخله‌ طالبان در تلاش «تضعیف مشروعیت مذهبی هبت‌الله؛ رهبر این گروه» توسط علمای مذهبی است تا او را فردی نامناسب در رهبری طالبان معرفی کنند.

طالبان اما همواره وجود اختلاف در میان این گروه رد کرده است.

رهبر طالبان در سخنرانی امروز خود بدون اشاره به حق آموزش و تحصیل زنان، خواستار اعطای حقوق شرعی از جمله میراث و مهر زنان شد.

او به مخاطبان خود می‌گوید که در این مسجد به خداوند وعده دهید که «حق خواهرتان، حق مادرتان، حق دخترتان را می‌دهید، اگر حق شرعی شان است، یا میراث یا مهر».

پس از حاکمیت طالبان، برخلاف آموزه‌های اسلامی، زنان و دختران افغانستان از حقوق آموزش و کار محروم شده‌اند.

بیش از هزار روز است که دختران بالاتر از صنف ششم نتوانسته‌اند به مکتب و دانشگاه بروند. علی‌رغم واکنش‌های منفی جهان در برابر این سیاست‌ طالبان، این گروه تاکنون از موضع‌اش در قبال زنان و دختران کوتاه نیامده است.

مطالب مرتبط